DIGITAL SMILE DESIGN

Digitalni dizajn osmeha (Digital Smile Design - DSD) je tehnika planiranja lečenja u stomatologiji, koja koristi digitalnu tehnologiju da bi ostvarila maksimalne estetske rezultate.

lasersko lečenje paradentoze - ordinacija Dr Lolin


Šta je digitalni dizajn osmeha?

Digitalni dizajn osmeha podrazumeva ubacivanje fotografija i skena pacijenta u softver za razvoj virtuelnog osmeha, pa tako stomatolog i pacijent mogu unapred, na monitoru, da vide rezultat, odnosno kako će novi zubi pacijenta da izgledaju, i tako planiraju željeni ishod.

DSD poboljšava komunikaciju između pacijenata i stomatologa i nudi personalizovani pristup dizajnu osmeha. Unapredio je estetsku i restaurativnu stomatologiju. Korišćenjem digitalne tehnologije na ovaj način dobija se predvidljiv rezultat i zadovoljan pacijent.


Kako funkcioniše dizajn digitalnog osmeha?

Dizajn digitalnog osmeha koristi napredne softverske alate za simulaciju i planiranje estetskih zahvata na zubima, omogućavajući pacijentima da vide kako će njihov osmeh izgledati pre nego što se zahvati obave.

Proces uključuje kreiranje digitalnog modela koji stomatolog koristi za prilagođavanje oblika, boje i rasporeda zuba prema pacijentovim željama i potrebama, a odvija se u nekoliko faza.


1. Inicijalne konsultacije

Stomatolog započinje konsultacije sa pacijentom kako bi saznao više o željenim ciljevima u vezi sa osmehom pacijenta. Na primer, da li se želi promenu boje zuba, promenu veličine zuba, oblika ili da se popune praznine.

Stomatolog zatim vrši pregled lica,  uzima u obzir kriterijume kao što su oblik i simetrija i dinamika usana. Ova analiza pomaže u određivanju kako osmeh mora da dopuni izgled pacijentovog lica.

Gleda se trenutni osmeh pacijenta, posmatraju poravnanje zuba, boja, oblik i vidljivost zubnog mesa prilikom osmeha.

Visokokvalitetne digitalne fotografije pacijentovog lica, zuba i osmeha snimaju se kako bi se napravio potpuni zapis njihovog osmeha. One služe kao vizuelne reference za stomatologa.

Konstatuju se svi prošli i sadašnji stomatološki problemi, prethodni tretmani i druge relevantne zdravstvene informacije. Dokumentacija obezbeđuje razumevanje istorije pacijenta i pomaže u razvoju specifičnog plana lečenja.

2. Klinički pregled

Zubi pacijenta i potporne strukture se detaljno snimaju korišćenjem savremenih digitalnih tehnika, poput intraoralnih skenera i rendgenskih snimaka. To pruža ključne informacije o zdravlju zuba i pomaže u otkrivanju eventualnih stomatoloških problema.

Stomatolog takođe analizira pacijentov zagriz, procenjujući kako se gornji i donji zubi slažu pri zatvaranju vilica, što pomaže u identifikaciji i korekciji bilo kakvih estetskih ili funkcionalnih nepravilnosti.

Pri proceni estetskih aspekata, stomatolog obraća pažnju na oblik, boju, veličinu i proporcije zuba, dok uzima u obzir pacijentove preferencije, pol, godine i fizički izgled, kako bi osmislio osmeh koji se najbolje uklapa u te karakteristike.


3. Fotografisanje osmeha pacijenta

Napredne tehnologije snimanja se koriste za snimanje visokokvalitetnih digitalnih fotografija pacijentovog lica, zuba i osmeha koji će služiti kao osnova za sledeće faze projektovanja i planiranja procesa. Veoma su značajni portreti osmeha gde se vide zubi celom dužinom i meko tkivo. Na te slike će se ubacivati novi dizajn.

Stomatolog koristi intraoralni skener za dobijanje digitalnih otisaka pacijentovih zuba i oralnog tkiva. Tako da nema potrebe za lepljivim materijalima za otiske i nudi tačne digitalne podatke.

Sve digitalne fotografije se prebacuju u specijalizovani softver, uključujući intraoralni sken, ekstra-oralne fotografije, portrete osmeha i radiografske slike. Stomatolog tako ima kompletan digitalni zapis o pacijentovom oralnom stanju, crtama lica i karakteristikama osmeha. Zatim sledeća faza koja se odvija u računaru može da počne.

4. Analiza osmeha

Analiza osmeha se odvija u zubotehničoj laboratoriji i u ordinaciji. Stomatolog i zubotehničar preduzimaju detaljnu studiju mnogih aspekata pacijentovog osmeha da bi procenili njegovo trenutno stanje i postigli najviše estetske ciljeve.

Stomatolog počinje pregledom zuba, gledajući stvari kao što su boja, oblik, veličina, položaj i poravnanje. Ovde mogu da se otkriju nepravilnosti koje utiču na izgled osmeha, kao što su promena boje, okrnjeni ili oštećeni zubi, praznine i sl.

Zatim se pregledaju desni pacijenta kako bi utvrdio njihovo zdravlje i izgled. Procenjuje se oblik linije desni, simetrija i površina desni vidljiva pri osmehu. Procena određuje da li je potrebno bilo kakvo preoblikovanje desni ili konturisanje da bi se poboljšala estetika osmeha. Ukoliko pacijent ima takozvani “gummy smile” znači da se velika površina desni vidi prilikom osmeha, što se loše odražava na estetiku.

Uzima se u obzir i dinamika usana, punoća, simetrija i način na koji usne uokviruju zube prilikom osmeha. Veličina zuba u novom dizajnu mora biti takva da dopunjuje prirodne usne i izraz lica pacijenta tako da predloženi osmeh treba da odgovara i poboljšava estetiku lica pacijenta.

Procenjuju se i simetrija, poravnanje i vidljivost zuba unutar linije osmeha da bi se videlo da li su potrebne bilo kakve promene za estetski lep osmeh.

Razgovora je takođe veoma važan. Njime saznajemo o posebnim očekivanjima pacijenta, uzimamo u obzir njegove želje, kulturno poreklo i individualne osobine kako bi napravili dizajn osmeha koji je u skladu sa njegovim specifičnim estetskim zahtevima.


5. Dizajn zuba

Stomatolog i zubotehničar koriste moderan softver i digitalne alate da bi uskladili oblik i veličinu zuba sa određenim karakteristikama.

-          Posmatranje kompletnog osmeha

Stomatolog se koncentriše na položaj i poravnanje zuba. Već kada se ispoštuju najvažnije protetske ravni osmeh dobija nove lepše karakteristike. To su bipupilarna ravan, linija koja spaja zenice oba oka. Zubi sa prednje strane treba da su paralelni sa ovom linijom. Kamperova ravan spaja tragus ušne školjke sa nosnim krilcem. Bočno kada se zubi posmatraju u osmehu treba da su paralelni sa ovom linijom. Prilikom osmeha zubi treba da se vide određeni broj milimetara, a da se ne uočava meko tkivo. To je osnovno što se tiče podešavanja zubnog niza tj. kada gledamo sve zube zajedno, kompletan osmeh.

-          Individualne karakteristike zuba

Posle prelazimo na karakteristike svakog zuba posebno. Kako treba da izgledaju jedinice, malo krupnije sa zaobljenim spoljnim uglom, dvojke kraće za par milimetara, trojke duže, blago špicaste i četvorke i petice špicaste da osmeh dobije mladalački izgled.

Postoji još osobina koje treba dati svakom zubu da bi se razlikovali jedan od drugog i da kompletan utisak bude da su prirodni. Ukoliko liče jedan na drugog stiče se utisak da su veštački, a osim toga jače kvržice na zubima utiču da se hrana bolje žvaće.

-          Okolno zubno meso

Posle toga na red dolazi meko tkivo. Konturiranje desni je još jedan kritičan deo procesa dizajna. Stomatolog pažljivo ispituje liniju desni pacijenta i menja da bi dobio optimalnu konturu desni koja dopunjuje dizajn osmeha. Kod nekih pacijenata zubi se malo vide, desni su visoke, potrebno je istaći zube, skloniti deo mekog tkiva. Zatim oblik tkiva oko krunice i postojanje interdentalnih papila veoma utiče na rezultat.

Dinamika usana i profil lica uzimaju se u obzir prilikom dizajniranja osmeha koji odgovara specifičnim karakteristikama pacijenta. Ukoliko se usna visoko podiže prilikom osmeha zubi su vidljivi celom dužimo, što je dobro, ali takođe meko tkivo je upadljivo. Tada vrlo često se pribegava hirurškom skraćenju kosti i mekog tkiva. To ne može da se radi napamet već se planira u softveru, tačan broj milimetara koliko treba skratiti. Napravi se silikonski ključ na 3D štampaču prema smile dizajnu koji se za vreme operacije postavi u usta i tačno toliko skrati kost gornje vilice. Na taj način možemo da dobijemo tačno takve zube kakve smo napravili na fotografiji pacijenta.

Tada prelazimo na boju zuba. To je osobina koju je najlakše menjati na digitalnoj fotografiji dok pacijent ne bude zadovoljan.

Postoji i veštačka intelegencija u softveru koja uzima u obzir sve ove karakteristike i brzo predlaže kompletan nov osmeh koji bi odgovarao tom pacijentu. Posle toga tehničar još doteruje i poboljšava estetiku.

6. Slika pacijenta sa novim zubima

Tehničar koristi napredni softver kako bi projektovao predložene izmene osmeha direktno na trenutnim fotografijama pacijentovog lica. Ovaj proces podrazumeva precizno preklapanje digitalnog dizajna osmeha na postojeće zube, desni i karakteristike lica, stvarajući realistično prikazivanje novog osmeha čak i pre početka bilo kakvih zahvata.

Virtuelna simulacija omogućava pacijentu da vidi i proceni očekivani rezultat promena osmeha. Digitalizovane slike se prikazuju na ekranu računara, pružajući detaljan uvid u preporučene izmene. Ova prezentacija pomaže pacijentu da razume predstojeće promene i aktivno učestvuje u procesu donošenja odluka.

Povratne informacije pacijenata igraju ključnu ulogu u digitalnom dizajnu osmeha. Pacijent ima priliku da izrazi svoje želje, iznese nedoumice i komentariše predloženi dizajn. Stomatolog uzima u obzir te povratne informacije i prilagođava dizajn osmeha kako bi osigurao da krajnji rezultat u potpunosti zadovoljava pacijentova očekivanja i estetske ciljeve.

Kompletan plan lečenja se formira na osnovu virtuelne simulacije. Kompjuterizovana slika služi kao vodič za izbor metoda i materijala za izradu novih zuba, olakšavajući komunikaciju i saradnju sa ostalim stomatolozima uključenim u lečenje. Ovaj pristup omogućava pacijentu da sagleda predložene promene, daje svoje mišljenje i aktivno učestvuje u donošenju odluka, pri čemu stomatolog garantuje da će konačni rezultat biti onakav kakav je pacijent video na prikazanim fotografijama.


7. Planiranje lečenja

U ovom delu indikuju se specifične stomatološke operacije potrebne za postizanje željenih rezultata. Uključeni su tretmani kao što su izbeljivanje zuba, fasete, krunice, ortodoncija, zubni implantati ili oblikovanje desni. Stomatolog prilikom odlučivanja o tretmanu uzima u obzir zdravlje zuba pacijenta, funkcionalne potrebe i očekivane estetske rezultate.

Ukoliko je potrebno pomeranje zuba, ortodoncija, uglavnom se kreće od toga. To je tretman koji dugo traje, pacijent to treba da zna, ali pravilan raspored zuba je osnov za lep osmeh. Zatim ukoliko su potrebne hirurške intervencije na kostima, zubima ili mekom tkivu odrađuju se u ranoj fazi. Da bi imali dovoljno vremena za adekvatno zarastanje. Zatim lečenje zuba, čišćenje kanala korena, da ne dođe do nepredviđenih bolova posle postavljanja krunica.

Na kraju se pristupa brušenju zuba ukoliko se izrađuju krunice.

Sve ove procedure ne  samo da poboljšavaju estetiku osmeha, već rešavaju sve osnovne stomatološke poremećaje, vraćaju odgovarajuću okluziju i poboljšavaju oralnu funkciju. To je sveobuhvatna strategija koja ima za cilj i lep osmeh i dugoročno zdravlje zuba.

Plan lečenja se detaljno pregleda sa pacijentom. Pacijent ima priliku da postavlja pitanja, daje povratne informacije i na kraju daje svoj pisani pristanak za planirane terapije.

8. Implementacija – izrada krunica

Zubotehnička laboratorija proizvodi neophodne nadoknade, kao što su fasete, krunice ili mostove, na osnovu virtuelnog modela i plana lečenja. Digitalni zapisi i detaljna uputstva prikupljena tokom procesa komunikacije i saradnje sada dobijaju opipljivi oblik.

Kada se radi tehnika digitalnog dizajna osmeha krunice se uvek izrađuju pomoću CAD CAM aparata ili CNC mašine. To su veoma precizni strugovi koji režu zube iz blokova koji se ubacuju u njih. Znači da je moguće raditi stalne zube od čiste keramike ili od cirkonijuma. Takođe mogu da se izrade privremeni zubi koji se režu iz akrilatnih blokova.

Metalokeramičke krunice i mostovi, koji su još uvek veoma popularni kod nas, se ne mogu koristiti. Jer ih nije moguće mašinski izrezati. Oni se moraju raditi iz ruke zubotehničara. To ne znači da nemaju dobar estetski rezultat, ali nije moguće identično iskopirati virtuelni model budućih zuba i definitivni rad od metalokeramike. Tako da kao definitivni rad gotovo uvek se koriste cirkonijum krunice.

Stomatolog postavlja restauracije na zube pacijenta, osiguravajući savršeno prijanjanje, estetiku i funkcionalnost. Na kraju se proverava da li su okluzija ili zagriz pravilno uspostavljeni. Da postoji kontakt na svim zubima kad pacijent zatvori usta. Izvrše se sve korekcije koje su potrebne da bi se osiguralo da se zubi lepo uklapaju i da je žvakanje hrane efikasno.

Aktivno sprovođenje plana lečenja korišćenjem digitalnih zapisa, sprovođenje ortodontskih tretmana, konturisanja desni i izrada restauracija je faza implementacije. Stomatolog radi na postizanju željene transformacije i pružanju lepog, funkcionalnog i harmoničnog osmeha za pacijenta prateći planirane faze i koristeći digitalni dizajn osmeha.


Prednosti i mane digitalnog dizajna osmeha

Digitalni dizajn osmeha je inovativan pristup planiranju estetskih stomatoloških zahvata, koji omogućava pacijentima da vizualizuju svoj budući osmeh pre nego što započne bilo kakva intervencija. Ova tehnologija donosi brojne prednosti, poput preciznosti u planiranju i personalizaciji tretmana, ali takođe ima i određene izazove koje treba uzeti u obzir. Kroz digitalnu simulaciju, stomatolozi i pacijenti mogu zajedno doneti informisane odluke, iako je važno biti svestan potencijalnih ograničenja ovog procesa.


Digitalni dizajn osmeha - prednosti

  1. Poboljšana komunikacija: DSD omogućava bolju komunikaciju između stomatologa i pacijenta. Stomatolog vizuelno izlaže i objašnjava pacijentu preporučeni dizajn osmeha koristeći digitalnu tehnologiju. Grafički prikaz pomaže pacijentu da shvati predviđene ishode, omogućavajući efikasnu komunikaciju i zajedničko donošenje odluka.
  2. Očekivani rezultati: DSD omogućava tačno planiranje i vizualizaciju rezultata pre bilo kakve terapije. Stomatolog precizno planira i predviđa predviđene ishode različitih opcija lečenja korišćenjem digitalne slike, virtuelnih maketa i simulacija osmeha. Poboljšava predvidljivost terapije i pomaže pacijentima da postave realna očekivanja.
  3. Personalizovani tretman: Stomatolog prilagođava plan lečenja individualnim potrebama i željama pacijenta sa DSD-om. Stomatolog je modifikovao dizajn osmeha da dobije personalizovan i prirodan rezultat analizirajući pacijentove crte lica, strukturu zuba i proporcije osmeha. Personalizacija garantuje da se uzmu u obzir različite karakteristike pacijenta, što rezultira zadovoljavajućim ishodom.
  4. Povećano zadovoljstvo pacijenata: Zajednička saradnja sa pacijentom koji se aktivno uključuje u proces dizajniranja osmeha, povećava zadovoljstvo pacijenata. Pacijentovi izbori i povratne informacije se uzimaju u obzir, povećavajući njihovo angažovanje i uključenost u proces tokom faze planiranja lečenja. Učešće razvija osećaj zadovoljstva gotovim proizvodom.
  5. Efikasnost u vremenu i troškovima: DSD ubrzava proces lečenja i optimizuje korišćenje resursa, štedeći vreme i novac. Pacijent manje puta posećuje ordinaciju. Stomatolog pravilno organizuje tretman koristeći digitalnu tehnologiju, izbegavajući potrebu za mnogim izmenama ili revizijama. To štedi vreme stomatologu i pacijentu. DSD omogućava bolje korišćenje materijala i resursa, što potencijalno dovodi do uštede troškova.
  6. Bolja saradnja: DSD podstiče nesmetanu komunikaciju između stomatologa i drugih specijalista uključenih u proces lečenja. Digitalni zapisi i virtuelne simulacije se lako dele sa zubotehničkim laboratorijama, ortodontima i drugim stručnjacima, obezbeđujući koordiniranu i efikasnu strategiju lečenja.
  7. Kontinuirana edukacija i razvoj: DSD nudi mogućnosti stomatolozima da unaprede svoje veštine i znanja iz estetske stomatologije. Stomatolozi proširuju svoju stručnost, poboljšavaju negu pacijenata i doprinose njihovom profesionalnom razvoju prihvatanjem digitalne tehnologije i praćenjem najnovijih inovacija u DSD-u.

Digitalni dizajn osmeha - nedostaci

  1. Skupa oprema, softver i obuka: Ulaganje u digitalnu opremu, softver i obuku za implementaciju DSD-a povećava troškove stomatološke ordinacije. To dovodi do većih troškova za pacijente koji traže DSD prilikom izrade novih zuba u poređenju sa starim načinom lečenja
  2. Dodatna obuka: Stomatolozima i zubotehničarima je potrebna dodatna obuka i vreme da bi postali vešti u korišćenju digitalnih alata i softvera vezanih za DSD. Kriva učenja u početku onemogućava integraciju DSD-a u praksu i zahteva kontinuirano obrazovanje kako bi se pratila najnovija poboljšanja.
  3. Zavisnost od tehnologije: Postoji opasnost od tehničkih grešaka, problema sa kompatibilnošću softvera ili kvarova opreme kada se oslanjate na digitalnu tehnologiju. Svaki prekid u digitalnom toku rada privremeno ometa planiranje lečenja ili uzrokuje kašnjenja u isporuci protetskih radova.
  4. Odsustvo taktilne povratne informacije: Taktilne povratne informacije koriste stomatolozi u tradicionalnim procedurama dizajna osmeha za analizu teksture, prijanjanja i okluzije restauracija. Upotreba digitalnih slika i virtuelnih simulacija sa DSD-om ograničava mogućnost fizičke procene određenih elemenata. Zahteva dodatna podešavanja ili fino podešavanje tokom faze implementacije.
  5. Ograničeno u nekim oblastima: DSD-ovi generalno nisu dostupni u svim stomatološkim ordinacijama, posebno u izolovanim mestima ili regionima sa ograničenim pristupom naprednim digitalnim tehnologijama. Ograničava pristup pacijenata DSD operacijama, zahtevajući od njih da putuju ili traže specijalizovane lekare.

Da li je digitalni dizajn osmeha bolji od tradicionalnog dizajna osmeha?

Da, digitalni dizajn osmeha je bolji od tradicionalnog dizajna osmeha jer je digitalni osmeh detaljniji i tačniji od tradicionalnog dizajna osmeha.

DSD omogućava stomatolozima da naprave „pregled“ konačnog osmeha pre nego što se uradi bilo koja procedura. Pacijent vidi kako izgleda njegov novi osmeh i uverava se da je zadovoljan rezultatima pre nego što počne bilo kakav posao.

Digitalni dizajn osmeha (DSD) i tradicionalni dizajn osmeha imaju prednosti i nedostatke. Da li je jedna metoda bolja od druge zavisi od mnogo stvari konkretnog slučaja, veštine stomatologa i ono što pacijent želi, a koji će se izabrati zavisi od konkretne situacije.


Može li Digital Smile Design da poboljša gummy smile?

Da, digitalni dizajn osmeha poboljšava osmeh kada se zubno meso prekomerno vidi. Određujemo gde je linija desni prilikom osmeha koristeći kompjuterske slike i softver. Zatim se pravi novi prilagođeni dizajn zuba gde se zubno meso manje vidi. Potom se prave šabloni po kojima se skraćuje kost i zubno meso. Posle toga se prave krunice ili se ugrađuju implanti ukoliko su zubi za vađenje.

Koja je razlika između digitalnog dizajna osmeha i tradicionalne tehnike rada?

Digitalni dizajn osmeha je moderan pristup koji koristi digitalnu tehnologiju, uključujući softver za virtuelne simulacije, za analizu i dizajn osmeha.

Tradicionalni pristup je širi termin za proces dizajniranja osmeha korišćenjem standardnih metoda i alata, kao što su uzimanje otisaka za kašikama, fizički gipsani modeli i rad zubotehničara iz ruke. Tako da izrada protetskog rada zavisi od verbalnih objašnjenja, fizičkih modela i umetničke veštine zubotehničara, koje nisu najbolji način da se pokaže kako nešto treba da izgleda.

Digitalni dizajn osmeha ima prednost jer pokazuje kako planirani protetski rad izgleda u ustima pacijenta pre početka terapije i olakšava stomatologu i pacijentu da razgovaraju jedni sa drugima. Digitalne slike, intraoralno skeniranje i kompjuterski softver čine DSD. Digitalni alati garantuju preciznost dizajna osmeha, efikasnost i dobru komunikaciju.

Stomatolozi u ordinaciji “Dr Lolin” su obučeni da koriste digitalnu tehnologiju da bi dobili blistav osmeh i vrhunski estetski rezultat. Imamo savremene alate u ordinaciji kao što su intraoralni skeneri i 3D snimanje zuba koje svakodnevno koristimo. Zato ukoliko želite da vidite kako će vaši zubi izgledati pre početka bilo kakvih radova obratite nam se. Radi smo da vam prezentujemo kako najmodernija tehnologija može biti korisna za vaš slučaj.

Pogledajte jedan primer iz ordinacije.

Zmaj Ognjena Vuka 14

21000 Novi Sad, Srbija